تخصیص تسهیلات ۲۰ هزار میلیاردی و حذف عوارض صادراتی برای حمایت از تولید مرغ

معدوم سازی جوجه ها ممنوع است و با عاملین آن برخورد خواهد شد

 

به گزارش پایگاه خبری ماد، وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها در دولت سیزدهم تأکید کرد: باید از تولید کنند و مصرف کننده توامان در کنار هم صیانت شود.

 

 در زمینه تولید مرغ، در هفته‌های اخیر بازار به‌گونه‌ای به تعادل رسیده که قیمت فروش مرغ اکنون در میادین و خرده‌فروشی‌ها بسیار کمتر از نرخ مصوّب است که خود این مسأله هم اکنون به نوعی به نفع مصرف‌کنندگان است.

 

از سوی دیگر به منظور حمایت و کاهش نگرانی مرغداران و تولیدکنندگان به‌عنوان طرف دیگر بازار، تصمیات مهم حمایتی مهمی اتخاذ شده است.

 

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اقدامات این وزارتخانه برای حمایت از تولیدکننده خاطرنشان کرد: با اجرای طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها، قیمت نهاده‌های دامی افزایش پیدا کرده و یکی از دغدغه‌های اصلی تولیدکنندگان سرمایه در گردش است که با مذاکرات و جلسات متعددی که با حوزه بانکی، تشکل‌ها و سازمان برنامه و بودجه برگزار شد، ۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت در هیأت دولت برای تخصیص به این موضوع تصویب شد.

 

ساداتی نژاد در ادامه با اشاره به آزادسازی صادرات مرغ و تخم‌مرغ گفت: نکته مهم دیگر برداشت ممنوعیت صادرات مرغ و تخم‌مرغ است که تمام این ممنوعیت‌ها را برداشته‌ایم و دغدغه‌ای در این زمینه وجود نخواهد داشت و اگر تولید مازاد صورت بگیرد، صادر می‌شود و عوارض صادارت نیز صفر شده است.

 

وی با اشاره به خلاف شرع بودن اقدام بعضی مرغداران برای معدوم کردن جوجه‌های یک‌روزه تصریح کرد: متأسفانه معدوم‌سازی جوجه یک‌روزه در جریان شوک‌های عرضه از روش‌های جاری در همه دنیاست اما رئیس‌ جمهور تأکید داشتند که این اقدام هم از جهت شرعی و هم از جهت وجدانی امری غیرقابل قبول است و به وزارت جهاد کشاورزی مأموریت دادند تا ضمن به‌کاربستن تدابیر لازم برای جلوگیری از متضرر شدن تولیدکننده، از معدوم شدن جوجه‌ها هم جلوگیری کند.

 

ساداتی نژاد در همین راستا متذکر شد: تمام تلاش وزارت جهاد کشاورزی این است که با ارائه مجوزهای لازم به سازمان‌های مرتبط و اتخاذ تدابیر لازم به‌منظور جلوگیری از متضررشدن تولید کننده، این مجموعه‌ها با تمام توان اقدام به جوجه ریزی کنند.

 

وزیر جهاد کشاورزی با اعلام اینکه امروز یک تیم بازرسی هم به اردبیل اعزام شد تا موضوع را رسیدگی کرده و برخورد لازم با خاطی یا خاطیان صورت پذیرد، گفت که با این روند پیش‌رو دیگر بهانه‌ای برای معدوم سازی جوجه‌های یک‌روزه وجود ندارد و در صورت مشاهده، از طریق قوه قضاییه به‌منظور برخورد با متخلف اقدام خواهد شد. 
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *