برای اولین بار در کشور سکته‌های مغزی در کرمانشاه “از راه دور” درمان می‌شود

محمد آذریار مسئول اجرای برنامه های درمان سکته های حاد مغزی و قلبی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه: سکته های مغزی دو نوع هستند که در نوع اول لخته در مسیر عروق مغز ایجاد شده و خونرسانی به این ارگان مهم بدن را مختل می کند و در پی آن فرد دچار سکته مغزی می شود. در نوع دوم نیز پارگی عروق مغز موجب سکته مغزی می شود که این نوع کمتر شایع است.

 

 به گزارش پایگاه خبری ماد،  آذریان گفت، در حال حاضر تقریبا ۸۷ درصد موارد سکته مغزی از نوع ایجاد لخته خون در عروق مغز است که برای درمان آن از داروی “آلتیپلاز” استفاده می شود و اگر این دارو ظرف ۴.۵ ساعت بعد از شروع علائم سکته مغزی تزریق شود می تواند لخته ایجاد شده را رفع کرده و مانع از بروز عوارض سکته مغزی شود.

 

 علائم سکته مغزی شامل اختلال ناگهانی در تعادل، اختلال در تکلم، اختلال در بینایی بصورت تاری دید، عدم قرنیه بودن صورت و عدم تعادل بازوها می شود و افراد باید بلافاصله پس از مشاهده این علائم با اورژانس تماس گرفته و به مراکز درمانی مربوطه مراجعه کنند.

 

 نکته مهم در درمان این بیماران این است که پزشک مختصص نورولوژی باید نوع سکته مغزی بیماران را شناسایی کرده و بر اساس آن در خصوص تزریق دارو تصمیم گیری کند و با توجه به اینکه در چهار درصد بیماران سکته مغزی احتمال خونریزی پس از تزریق وجود دارد، باید این کار با احتیاط بیشتری صورت گیرد.

 

 بر این اساس مراکزی برای درمان سکته حاد مغزی ایجاد شده که پزشک متخصص نورولوژی در آن فعالیت دارد و اولین مرکز در استان در مجتمع بیمارستانی امام رضا(ع) راه اندازی شد.

 

 پس از آن طی سالهای گذشته تعداد این مراکز به ۱۰ مرکز رسید که برخی از آنها در سطح شهرستان های استان فعال هستند.

 

با توجه به زمان طلایی که در درمان بیماران سکته حاد مغزی وجود دارد، نیاز است که این مراکز افزایش یابد که البته با توجه به اینکه باید در این مراکز متخصص نورولوژی باشد انجام این کار قدری دشوار است، در همین راستا طرح درمان سکته حاد مغزی از راه دور یا همان “تله استروک” در استان راه اندازی شد.

 

 این طرح برای اولین بار در کشور در استان اجرایی شده و هم اکنون در ۲۰ مرکز در سطح استان اجرایی می شود.

 

 در این روش نیازی به حضور پزشک متخصص نورولوژی نیست و کافی است در این مراکز یک پزشک عمومی آموزش دیده و یک دستگاه سی تی اسکن داشته باشیم.

 

 زمانی که بیمار سکته مغزی به این مراکز مراجعه می کند بلافاصله از او سی تی اسکن گرفته می شود و تصویر سی تی اسکن از طریق اس ام اس تکس برای متخصص نورولوژی در مرکز استان ارسال می شود .

 

 در صورت تشخیص و تایید پزشک مبنی بر وجود لخته خون، کار تزریق دارو توسط پزشک عمومی آموزش دیده در آن مرکز انجام می شود.

 

 داروی “آلتیپلاز” از قبل در اختیار این مراکز قرار داده شده و در ادامه پس از تزریق دارو، بیمار به مرکز مراقبت های سکته حاد مغزی واقع در مجتمع بیمارستانی امام رضا(ع) منتقل شده و تا ۷۲ ساعت تحت مراقبت خواهد بود.

 

 اجرای این شیوه به نجات جان بسیاری بیماران سکته مغزی و رهایی آنها از عوارض سکته منجر می شود، تاکنون پنج تزریق موفق داشته ایم و پنج بیمار سکته حاد مغزی از راه دور و به همین شیوه در سطح استان درمان شده اند.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *