اهدای عضو” اقدامی خداپسندانه، تصمیمی زندگی بخش و تبلور ایثار و نوع دوستی است 

لزوم عزم جمعی و مشارک همگانی رسانه‌ها و گروه‌های مرجع در راستای فرهنگ سازی “اهدای عضو”

 

به گزارش پایگاه خبری ماد ، دکتر محمدی سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه همزمان با فرارسیدن ۳۱ اردیبهشت ماه، روز ملی اهداء عضو گفت: هر بیمار با احتمال مرگ مغزی به طور مستمر توسط تیمی متشکل از پزشکان متخصص در رشته های گوناگون تخصصی ویزیت و پس از تایید فوت، بیمار متاسفانه شانسی برای بازگشت به زندگی نخواهد داشت و عمدتا شاهد آن هستیم که خانواده این بیماران تلقی میکنند که بیمار کماکان زنده است و از اهدای عضو اجتناب می ورزند و فرصت طلایی جان‌بخشی و اهدای زندگی به یک بیمار نیازمند را از دست می‌دهند.  

 

 روزانه بیماران زیادی به دلیل نیاز مبرم به پیوند عضو و نرسیدن به موقع عضو اهدایی جان خود را از دست مید‌هند، این در حالیست که یک بیمار مرگ مغزی میتواند پیام آور امید و زندگی باشد و جان ۸ بیمار را نجات دهد.

 

 چنانچه در دین مبین اسلام نیز پیرامون جایگاه والا و ارزشمند نجات جان انسان‌ها تاکید شده است، “اهدای عضو” اقدامی خداپسندانه، تصمیمی زندگی بخش و تبلور ایثار و نوع دوستی بوده و جلوه ای زیبا از فرهنگ ایثار و فداکاری است.

 

 در کنار توسعه زیرساخت ها و بسترهای لازم برای پیوند عضو، فرهنگ سازی و اطلاع رسانی اقناعی در راستای تشویق خانواده بیماران مرگ مغزی برای انجام این امر خداپسندانه و نوع دوستانه بسیار ضرروری است. 

 

فرهنگ سازی و گسترش فرهنگ والای اهدای عضو با عزم جمعی و مشارکت همگانی گروه‌های مرجع و اطلاع رسانی رسانه ها امکان پذیر است، به گونه ای که باید این فرهنگ در جامعه نهادینه و به یک رفتار تبدیل شود تا خانواده‌هایی‌ که در شرایط حساس تصمیم‌گیری برای رضایت به اهدای اعضای عزیزشان هستند راحت تر نسبت به آن اقدام کنند
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *